Charles Leclercs hjelm sætter rekord på auktion

Foto: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images

En hjelm brug af Charles Leclerc under Monacos Grand Prix, har sat en ny rekord, da den blev solgt på auktion.

For at hjælpe Emilia Romagna-nødhjælpsfonden donerede Charles Leclerc sin hjelm, dragt, handsker samt støvler fra Monacos Grand Prix. Det hele blev solgt på en auktion, der blev afholdt af RM Sotheby’s.

Det var især hans Bell HP77-hjelm, der blev vist stor interesse for. Det skyldtes primært, at det var en hjelm med et unikt design. Designet var inspireret af en hjelm, som hans far brugte. Han var den første i familien, der kørte et racerløb rundt i Monacos gader.

Designet afspejlede det stribede motiv fra hans fars hjelm, men blev rundt af med Leclercs eget varemærke i røde og hvide farver. Desuden var der bagpå hjelmen gjort plads til skriften ‘Monaco’.

Hertil var hjelmen også blevet signeret af Ferrari-køreren, som også sørgede for, at et ægthedsbevis medfulgte.

Hjelmen endte med at blive solgt for 306.000 euro (2,2 millioner kroner), hvilket har sat en ny rekord for den dyreste racerhjelm, der nogensinde er blevet solgt på auktion.

Den tidligere rekord blev sat tilbage i 2019. Dengang var det en hjelm, som blev brugt af Ayrton Senna i 1990. Den blev solgt for 162.000 euro (1,2 millioner kroner).

Han havde også succes med at få solgt sine øvrige dele, hvilket omfatter hans dragt, der blev solgt for 61.200 euro (455.000 kroner).

Hans støvler blev solgt for 20.400 euro (151.000 kroner), mens hans handsker blev solgt til 42.000 euro (312.000 kroner). Det betyder, at det i alt har indbragt 429.600 euro (3,2 millioner kroner), som altså er blevet doneret.

mandag 29. januar 2024

fredag 19. januar 2024

torsdag 18. januar 2024